Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi

hakkında  önemli hatırlatmalar!

Sevgili GymPro kullanıcısı;

 

Bildiğiniz üzere 1 Mayıs 2015 tarihi itibarı ile hayata geçemiş olan 6563 sayılı Elektronik Ticareti Düzenlenmesi hakkındaki Kanun ile artık tüketiciler kendilerine izinsiz olarak gönderilen tanıtım SMS ve E-Postalar hakkında şikayette bulunmaları halinde gönderen firmalar ciddi cezalar ile karşı karşıya kalacaklar. Argedan olarak bu tip bir mağduriyet yaşamamanız için TAVSİYE niteliğinde bir kaç önemli detayı sizler ile paylaşmak istedik.

 

Önemli Not : Bu yazıda sizlerle paylaşılan tüm bilgiler Argedan firmasının genel yorumu ve tavsiyeleridir. En doğru bilgi için bir hukuk insanı ile görüşmenizde fayda bulunmaktadır. Bu yazıdaki bilgiler, ilgili kanun/yönetmelik linkleri ve örnekler vb. nedenler ile oluşabilecek kayıp ve mağduriyetlerden Argedan sorumlu olmayacaktır.  

 

Öncelikle aşağıdaki linklere tıklayarak ilgili kanun ve yönetmelikleri mutlaka bir kere okumanızda fayda görüyoruz.

(*) Yukarıdaki linkler bilgi amaçlı verilmiştir. İlgili yönetmelik ve kanunların son halinin takibi ve yorumu müşterilerimizin sorumluluğundadır. 

İlgili kanuna göre tüm potansiyel ve halihazırdaki müşterilerinizden, onlarla elektronik ortamda iletişim kurmak için izin almanız gerekmektedir. Bu izinleri nasıl alabilirsiniz? Bunun bir kaç metodu var. GymPro ve SMSBox kullanıcıları için hazırladığımız tavsiye niteliğindeki metodları aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Yerinde İzin Alma

Zaten müşteriniz olan ya da müşteriniz/üyeniz olmak için işletmenizi ziyarete gelen kişilere uygulayabileceğiniz bir metoddur. İşletmeniz hizmetlerinden faydalanmak için sürekli gelen kişilere ya da işletmenizi incelemek isteyenlere artık standart bir uygulama olarak bir izin belgesi imzalatabilirsiniz. Islak imza ile alınan izinler en geçerli izinlerdir. Aşağıdaki tavsiye niteliğindeki örnek metni bir A4 kağıda basarak kişilerden izin alabilirsiniz. Bu metni hazırlarken aşağıdaki detaylara lütfen dikkat ediniz. 

1.  Yazı karakteri en az 12 punto olmalıdır. 

2.  Kırmızı ile yazılı olan alanlara kendi firmanızın Tüzel kimliğini ve İşletme adını yazmayı unutmayınız.

Örnek Spor Fitness Center olarak size ulaşmak istiyoruz. 

 

Sayın Müşterimiz, e-ticaret yasası gereği 1 Mayıs 2015 itibarı ile Örnek Spor Hizmetleri Ltd. Şti. (Örnek Spor Merkezi) olarak aktivitelerimiz, organizasyonlarımız, kampanyalarımız ve size özel diğer konularda hizmet ve ürünlerimiz için bilgilendirme yapamayacağız. Ancak size Sporu Yaşam Tarzı olarak sunabilmek ve hayatını renklendirmeye devam edebilmek için size ulaşabilmek için izninizi rica ediyoruz.

 

Örnek Spor Hizmetleri Ltd. Şti. (Örnek Spor Merkezi)’nin hizmetleri ile ilgili ürünler, aktiviteler, organizasyonlar ve kampanyalar hakkında link ve yönlendirmeleri, tanıtımları, haberleri veya reklamları da içerebilen şekilde üyeliğim süresince veya sonrasında beni bilgilendirmesi için Örnek Spor Hizmetleri Ltd. Şti. (Örnek Spor Merkezi)’nintüm bilgilerimi (telefon numaraları, faks, posta ve e-posta adreslerimi) bana ulaşmak için kullanmasına, yasal düzenleme kapsamında ticari iletişim ve ticari elektronik ileti gerçekleştirebilmesine izin/onay veriyorum.

 

Tarih : 

Adı ve Soyadı :

 

İmza :

E-Posta ile İzin Alma

E-Posta ile müşterilerinizden yine yukarıdaki (ya da benzeri) bir metin ile izin isteyebilirsiniz. Yapmanız gereken kişilerden gönderdiğiniz e-postayı metin silinmeden geri göndermelerini (Reply) istemenizdir. Bu e-postaları hem çıkış alarak hem de elektronik ortamda saklamanızda fayda bulunmaktadır.

 

 

Önemli Not : Bu yazıda sizlerle paylaşılan tüm bilgiler Argedan firmasının genel yorumu ve tavsiyeleridir. En doğru bilgi için bir hukuk insanı ile görüşmenizde fayda bulunmaktadır. Bu yazıdaki bilgiler, ilgili kanun/yönetmelik linkleri ve örnekler vb. nedenler ile oluşabilecek kayıp ve mağduriyetlerden Argedan sorumlu olmayacaktır.  

Argedan
(216) 553 3446

Cenap Şahabettin Sok. No. 28/2 Koşuyolu / Kadıköy / İstanbul / Türkiye